Afyon Çocuk Oyunları – 3

A+
A-
07.12.2021
ABONE OL

Afyon Çocuk Oyunları – 3

Ümmet Oyunu

En az üç kişiyle oynanır. Birisi ebe olur. Ebe olan küçük değneği kovaya atar. Karşısındaki ve ilk sırada olan elindeki sopayla küçük değneğe vurur. Ne kadar uzağa atabilirse o kadar iyidir. Ebe olan değneği almaya gider. Ebe gelene kadar onun bulunduğu yere bir ayakkabı girecek kadar yer açmak gerekir. Ayakkabı eğer giriyorsa ebenin ayakkabısını saklarlar. Ebe ayakkabıyı buluncaya kadar arar.

Çanak Dikme

Oyunda altışar kişilik iki grup olur. Çanaklar üst üste dikilir. Gruplar dört metre geriden çanakları topla devirmeye çalışır. Çanakları vuran grup ön tarafa, diğer grup arka tarafa geçer. Diğer gruptan bir kişi çanakların başında durur. Ön taraftaki grup vurulmadan çanakları dizmeye çalışır. Eğer vurulmadan çanaklar dizilirse oyun onlarda kalır. Ama kaybederlerse top diğer takıma geçer.

Met

Küçük bir kale kurulur. Kalede birisi durur. Bir küçük değneğe büyük bir sopayla vurularak o kişi topu kaleye atmaya çalışır. Kaledeki kişi, gelen topu başka bir sopayla vurarak geri çevirmeye çalışır.

Yumurtacılık

Oyunda bir tavuk, bir kurt ve beş altı yumurta bulunur. Tavuk yumurtalara renk adı verir. Kurt gelir ve tavuktan bir renkte yumurta ister. Eğer o yumurta varsa yumurta kaçar. Kurt da onu yakalamaya çalışır. Yumurtayı yakaladığında ya da kaçırdığında kurt tavuğun yanına gider ve oyun yeniden başlar.

Mendil Kapmaca – 2

En az yedi veya altı kişiyle oynanır. Birisi ebe olur. Kişiler bir yuvarlak hâlinde otururlar. Herkes,

Yağ satarım bal satarım
Ustam ölmüş ben satarım
Ustamın küpü sarıdır
Satsam on beş liradır
Zambak zumbak
Dön arkana sıkı sıkı bak

tekerlemesini söylerken ebe, mendili bir kişinin arkasına bırakır. Mendili alan kişi ebeyi yakalarken herkes “Tavşan kaç, tazı yakala” der. Mendili alan kişi ebeyi yakalarsa ebe tekrar tekerlemeyi söyleyerek oyuna devam eder. Yakalanmadan dairenin içinde boş bir yere oturursa kovalayan kişi ebe olur.

Yasin Şen – Afyon Kültürel
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.