Dolar 23,3834
Euro 25,1530
Altın 1.474,46
BİST 5.626,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya 21°C
Az Bulutlu
Kütahya
21°C
Az Bulutlu
Paz 21°C
Pts 22°C
Sal 23°C
Çar 25°C

İYİ Partili Ergun: “Zeytinlikleri madenciliğe açmak zeytinliklerin ve zeytinciliğin idam fermanıdır”

İYİ Partili Ergun: “Zeytinlikleri madenciliğe açmak zeytinliklerin ve zeytinciliğin idam fermanıdır”
3 Mart 2022 11:11

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından zeytinlikleri madencilik faaliyetlerine açan yönetmelik değişikliği ile ilgili olarak Enerji Bakanı Fatih Dönmez ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması talebiyle peş peşe soru önergeleri verdi.

Yüksel ERCAN (MUĞLA İGFA)– İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, verdiği önergelerde; yönetmelik değişikliğinin, yönetmeliğin temel aldığı kanunun zeytinlikleri koruyucu hükümlerini aştığını ve daha önce benzer bir girişimin Danıştay tarafından durdurulduğu belirterek, bu düzenlemenin açıkça hukuka aykırı olduğunu ifade etti. 

Zeytinlik sahalarında madencilik çalışmalarına izin verilebilmesi için baz alınan “kamu yararı” ibaresinin oldukça belirsiz olduğunu ve açıklığa kavuşturulması gerektiğini vurgulayan Ergun, insan sağlığına yönelik risklerin azaltılmasında, doğaya ve ekosisteme verilen zararların önlenmesinde de kamu yararı olduğunu hatırlattı.

İYİ Partili Ergun, ülkemizin ve dünyanın iklim krizinin olumsuz etkileriyle uğraştığını ve fosil yakıtlara dayalı enerji üretiminin ekonomik açıdan verimsiz, çevre açısından da oldukça zararlı olduğunu, küresel ısınmayı ve iklim krizini hızlandırdığına işaret etti. Ergun, zeytinlikleri ortadan kaldırma pahasına fosil yakıtlardan enerji üretme çabasının çok büyük riskler barındırdığını belirterek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e şu soruları yöneltti:

1- Zikredilen yönetmelik değişikliği, 2013 yılında Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı ortada iken ve normlar hiyerarşisine açıkça aykırılık teşkil ederken bu düzenlemenin hukuki dayanağı nedir?

2- Söz konusu yönetmeliğin baz aldığı kamu yararı nedir? Hangi kriterlere göre zeytinliklerin madencilik faaliyetlerine açılmasına izin verilecektir?

3- Bu izinler verilirken ve zeytin alanlarında madencilik faaliyetleri gerçekleştirilirken ÇED raporları dikkate alınacak mıdır?

4- Bu yönetmelik değişikliğinin, Muğla ilimizin İkizköy mahallesindeki Akbelen mevkiinde yapılmak istenen madencilik faaliyetleri ile ilgili olarak devam eden davanın bilirkişi keşfinden gerçekleştirildiği iddia edilmektedir. Yönetmelik değişikliğinin, Akbelen mevkiindeki madencilik faaliyetlerinin önündeki hukuki engelleri aşmak için yapıldığı iddiası doğru mudur?

Zeytinliklerin madencilik faaliyetlerine açılabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da dahil edildiği yönetmelik değişikliği ile alakalı olarak, zeytinciliğin adeta idam fermanı olduğunu iddia ederek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ise şu soruları sordu:

1- Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili yönetmelik değişikliğine ilişkin resmi görüşü nedir?

2- Bakanlığınız, böyle bir değişikliğin hayata geçmesi durumunda hem zeytinliklerin, hem de zeytinliklerin bulunduğu ormanlık alanlar konusunda karşılaşılacak risklerle ilgili olarak herhangi bir etki analizi yapmış mıdır? Böyle bir etki analizi yapıldıysa hangi bulgulara ulaşılmıştır.

3- Düzenlemede Bakanlığınızın sorumluluğuna bırakılan ve “zeytin sahasının taşınmasına ilişkin usul ve esaslar ile zeytin bahçesi tesis edilmesine ilişkin usul ve esaslar” belirlenirken, Bakanlığınız daha önce bu konuda verilen yargı kararlarına uygun hareket edecek midir?

4- Düzenlemede Bakanlığınızın sorumluluğuna bırakılan ve “zeytin sahasının taşınmasına ilişkin usul ve esaslar ile zeytin bahçesi tesis edilmesine ilişkin usul ve esaslar” belirlenirken, Bakanlığınız madencilik faaliyetine açılacak alanlarla ilgili olarak ÇED raporlarını dikkate alacak mıdır veya bu doğrultuda bir ÇED zorunluluğu talep edecek midir?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.