Hükümet ile sendikalar anlaştı! Memur ve memur emeklisinin alacağı zam belirlendi

Hükümet ile sendikalar anlaştı! Memur ve memur emeklisinin alacağı zam belirlendi
A+
A-
23.08.2021
ABONE OL

Hükümet ile sendikalar anlaştı! Memur ve memur emeklisinin alacağı zam belirlendi… Hükümet ile memur konfederasyonları memur ve memur emeklisinin zam görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Memur ve memur emeklileri 2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 5 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ayı için ise yüzde 7 artı enflasyon farkı oranında zam alacak.

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki maaş artışları belirlendi. Memur ve memur emeklisinin maaşına 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023’ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 oranında bir zam yapıldı.

Zam oranını açıklayan Bakan Bilgin şunları belirtti:

İlk teklifte yüzde 5+ enflasyon ve sonra yüzde 6+enflasyon farkı, 2023 için yüzde 6+6 önermelerimiz olmuştu. İkinci teklifi açıklıyorum. 2022’de ilk yarısında yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci yarısı için ise yüzde 7+enflasyon farkı. Yüzde 12’lik artışı önerdiğimizi belirtmek isterim. Enflasyon beklentimizin de yüzde 9 olduğunu belirtmek isterim. IMF’nin de beklentisi bu yönde. 2023 için verilmemiş bir oranda yüzde 8’lik bir farkı önerdiğimizi ifade etmek isterim. İkinci kısmı için ise yüzde 6’lık bir zam önerilmektedir. Yüzde 14’lük bir zam önerildiğini söylemek isterim.

Sendika faaliyetleri yapmayan sendika adı altında kuruluşlar var. Bu sözleşmede örgütlenme düzeyi yüzde 1sendikaların istifade edebileceğini de bir araya getirmiş bulunuyoruz. Seyanen zam talebi vardı. Karşılama konusunda yaptığımız pazarlıkları dikkate aldığımız zaman sosyal uzlaşmadan çok ekonomik soruna dönüşmemesi için başka öneride bulunduk. 135 TL olan toplu sözleşme ikramiyesini doğrudan 2 milyon sendika üyesi olan çalışanlarımızın toplu sözleşme ikramiyesini 400 lira yaptık. Sözleşme bu süreç içerisinde tamamlanacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.